Vi kan hurtigt sadle om og teste nye systemer og muligheder, og det tror jeg kunderne sætter stor pris på.
Et af vores mål er, at der skal være kort afstand fra udvikler til kunde. Og det er der hos Virkplan. Vi ønsker ikke nogle lange beslutningsprocesser og har gjort det til en mærkesag at tale kundernes sprog, så vi forstår hinanden.
Virkplan bygger på ildsjæle der brænder for at gøre en forskel for kunderne. Derfor er det tætte samarbejde med kunderne en absolut betingelse, og det gælder også vores udviklere. Vi lytter til kundernes behov og udvikler deres BI-løsning eller processtyrings-løsning på baggrund af det.
Er det ikke det alle gør? Ikke helt - vi udvikler løsningerne i et tæt samarbejde med kunden step by step, så vi hele tiden kan konferere af og tilrette løsningen, så den bliver nøjagtig, som de ønsker. På den måde sikrer vi, at løsningen hele tiden matcher kundens behov. Og så taler vi kundernes sprog. Vi lærer hvad de kalder tingene, og det bruger vi i løsningen og i vores dialog med dem.”
Heine Skov Kristensen, som er den ene af de tre partnere i Virkplan fortæller: ”Inden jeg blev det tekniske ben og partner i Virkplan tilbage i 2018 arbejdede jeg med softwareudvikling hos B&O, Grundfos og Ditmer - i alt i 23 år, og det har givet mig bred indsigt i, hvad kunderne ønsker. Den tætte dialog og kortevej mellem udvikler og kunde er efter min opfattelse essentiel. Og det har jeg taget med ind i Virkplan.”
Hurtig reaktion på markedet
Heine fortsætter: ”Vi er dertil meget agile i Virkplan dels på grund af vores størrelse men også på grund af vores mindset. Vi kan hurtigt sadle om og teste nye systemer og muligheder, og det tror jeg kunderne sætter stor pris på. Vores Virkplan platform er egenudviklet, og vi holder hele tiden øje med markedet i forhold til markedsmuligheder og markedskrav, og lige nu tester vi, hvordan vi kan bruge AI på platformen.”
Hvis du ønsker en snak om BI eller projekt- og processtyring, så kontakt meget gerne Peter Jul Jakobsen på 2469 6769.